Zamknięcie roku
Jakie obowiązki formalne nakłada na przedsiębiorców ustawa o rachunkowości, ustawa o PIT, ustawa o CIT w związku z zamknięciem roku obrotowego/podatkowego?
Roczne zeznanie podatkowe
Do 31 stycznia przesłanie rocznej deklaracji PIT-4R.
Do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym sporządzenie informacji PIT-11 dla podatników, którym nie dokonuje się rocznego obliczenia podatku o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w roku poprzednim i doręczenie urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku podatnika podlegającego ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu – urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Do 28 lutego roku następującego po roku podatkowym, przekazanie podatnikowi PIT-11.
Do 31 marca roku następującego po roku podatkowym, przedsiębiorcy posiadający osobowość prawna sporządzają CIT-8 (podatek dochodowy od osób prawnych).
Do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie podatku zryczałtowanego, na formularz PIT-28, składają zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wartości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i podatku liniowym, na formularzu PIT-36, PIT-36L, składają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) w roku podatkowym. W tym też terminie należy również wpłacić, o ile to wynika ze złożonego zeznania, różnicę między podatkiem należnym, a sumą przekazanych na konto Urzędu Skarbowego zaliczek należnych za dany rok.
Sprawozdanie finansowe
Podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, składają sprawozdanie finansowe elektronicznie do Krajowego Rejestru Sądowego.
Pozostali podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz osób prawnych, wysyłają elektronicznie sprawozdanie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Udostępnienie rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności jednostki wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta (jeżeli podlegało ono badaniu):
a) wspólnikom – w spółce z o.o.
b) akcjonariuszom – w spółce akcyjnej
c) członkom – w spółdzielni, w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych, towarzystwie reasekuracji wzajemnej.
Spółka akcyjna udostępnia ponadto akcjonariuszom sprawozdania rady nadzorczej i komisji rewizyjnej
-
Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający – w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, tj. nie później niż do 30 czerwca .
-
Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych – najpóźniej w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy, nie później niż do 15 lipca
-
Złożenie w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) rocznego sprawozdania finansowego wraz z innymi dokumentami – obowiązek ten dotyczy jednostek podlegających rejestracji w KRS – W ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy, nie później niż do 15 lipca
-
Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie , a także 15 dni po jego zatwierdzeniu (art. 69 ust. 2).
-
Złożenie sprawozdania finansowego wraz z innymi wymaganymi dokumentami do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B”, a w przypadku spółdzielni w „Monitorze Spółdzielczym” – obowiązek ten dotyczy jednostek, których roczne sprawozdanie finansowe podlegało obowiązkowemu badaniu przez uprawniony podmiot – w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy, tj. najpóźniej 15 lipca
-
Click here to add your own text